Za lidovou architekturou Chebska

Poznejte celou řadu hrázděných staveb a chebské lidové architektury.

Chebský statek je tvořen dvorem, kolnou, chlévem a stodolou, které stojí samostatně a navzájem se nedotýkají. Poznávacím prvkem chebského domu je dřevem zdobené patro. Barevná prkna jsou kladena tak, že vytvářejí  mřížoví. Základní barvou stavení je bílá a do ní jsou vkládány dřevěné prvky většinou v temně rudé barvě.

Významná místa na trase:

Vesnická památková zóna Salajna: V obci protáhlé kolem Šitbořského potoka se dochoval rozsáhlý soubor lidových staveb typických pro chebskou oblast. Zástavba je tvořena rozlehlými venkovskými usedlostmi s hrázděnými patry z 18. a 19. století. 

Doubrava: Osada leží nedaleko Chebu. Jedná se o ojediněle architektonicky i urbanisticky zachovalou vesnici. V písemních pramenech je zmiňována už počátkem 14. letoletí.  V prostorách nejstaršího zachovalého chebského hrázděného statku – Rustlerovo statku se nachází soukromé národopisné muzem s expozicí představující vybavení domácnosti a hospodářství v 18. – 20. století.  

Cheb: Město s tisíciletou historií. V centru města se nachází Špalíček – uskupení 11 hrázděných budov, muzeum a Chebský hrad.

Hrad Seeberg/Ostroh: Historie hradu sahá až do konce 11. století a za Přemyslovců býval strategickým bodem. Současná hradní expozice je věnována  lidové kultuře, zemědělství a řemeslům chebského venkova v 19. století.

Statek Bernard: Statek z roku 1922, dnes centrum tradičních řemesel. Ideální pro výlet s dětmi.


Odhadovaný čas

2:40 hod.

Délka

124km

Začátek cesty

Mariánské Lázně

Konec cesty

Mariánské Lázně

Zahájit chat
Potřebujete pomoci?
Dobrý den,
můžeme Vám pomoci s výběrem?